Telefon: 0 324 613 33 35

Email:info@alcombilgisayar.com.tr

Yönetici
21 Eylül, 2017
Hizmetlerimz
image1

Biyometrik cihazlar, parmak izi taraması, göz retinası taraması, iris, yüz şekli taraması, ses tanıma, imza tanıma , avuç içi tanıma gibi kişiye özgü karakteristik özellikleri saptayarak bilgisayar sistemleri, veri bankaları , özel güvenlikli bölgeler vb. ortamlara giriş için kimlik doğrulaması yapan sistemler bütünüdür. Biyometrik sistemlerin çalışma esası, temelinde kişiye ait olan değiştiremediği ve diğerlerinden ayırt edici olan, fiziksel veya davranışsal bir özelliğinin tanınması ile çalışmaktadırlar.

Biyometrik Sistemlerin Avantajları

- Şifre unutma ve çalınma sıkıntısı ortadan kalkar.
- Olumlu ve doğru tanımlama
- Yüksek güvenlik düzeyi
- Mobil sistemlerle uyumlu
- Kopyalanması güçtür
- Transfer edilemez bir anahtar olarak hizmet vermektedir.
- Güvenlidir ve kullanıcı dostudur.

İnsanların Ortak Biyometrik Özellikleri

Biyometrik özellikler iki ana sınıfa ayrılabilir:
Fizyolojik vücut şekli ile ilgilidir.
En eski özellik 100 yıldan uzun süredir kullanılmakta olan parmak izidir.
Diğer örnekler yüz tanıma, el geometrisi ve iris tanımadır.
Davranışsal bir kişinin davranışı ile ilgilidir.
İlk özellik hala günümüzde de yaygın olarak kullanılan imzadır. Daha modern yaklaşımlar tuş dinamikleri ve sestir.

Yüz tanıma teknolojisi

Yüz biyometrisi biyometrik teknolojinin hızlı büyüyen alanlarından birisidir. Gelişmekte olan teknolojilerle birlikte yüz tanıma sistemi bir fotografı ya da video görüntüsünü yüzün karakteristik özelliklerini tanımlayan bir koda dönüştürebilir. Bu sistem kişisel özel alanı ihlal etmeden kişiyi uzaktan tanımlamak için kullanılır. Bilgisayar yazılımı yüz tanımlaması için bireyin yüzündeki girinti ve çıkıntıları okur. Bu girinti ve çıkıntılar düğüm noktaları olarak adlandırılır. İnsan yüzünde 80 düğüm noktası vardır ancak yazılım belirleme yapmak için sadece 15-20 noktaya gereksinim duyar. Uzmanlar dudaklar ve şakaklar arasındaki altın üçgene odaklanmıştır. Saç ve sakal uzasa, kilo alınsa, yaşlanılsa ya da gözlük takılsa bile bu alan hep aynı kalır.

Parmak izi tanıma teknolojisi

Bir parmak izi parmak yüzeyindeki sırtlar ve vadilerden oluşmuştur. Sırtlar parmaktaki üst deri tabakası, vadiler de alt deri tabakasıdır. Parmak izindeköprü, çekirdek, çatal, bayır sonu, ada, delta ve gözenek olarak adlandırılan alanlar vardır. Bir parmak izinin benzersizliği sırtların desenlerinden ve kırışıklıklardan anlaşılabilir. Beş temel parmak izi kalıbı vardır: kemer, çadır kemer, sol döngü, sağ döngü, ağırşak. Döngüler parmak izinin %60ını, ağırşaklar %30unu ve kemerler %10unu oluşturur. Parmak izleri genellikle iki parmağın aynı dermal sırt karakteristiklerini taşımadığı varsayılarak eşsiz olarak kabul edilirler.

El Geometrisi

El geometrisi kullanıcıları ellerinin şekillerinden tanımlayan bir biyometrik yöntemdir. El geometrisi okuyucuları kullanıcının elini pek çok boyutta ölçer ve daha önce tutulan ölçümlerle karşılaştırır. El geometrisi araçları 1980lerden itibaren üretilmeye başlamıştır. Erişim kontrol ve pdks uygulamalarında hala popüler olarak kullanılabilmektedir.

İris Tanıma

İris tanıma bireyin gözünün irisinin yüksek çözünürlüklü görüntülerine dayanılarak örnek tanıma tekniklerini kullanan bir biyometrik kimlik doğrulama metodudur. Daha az yaygın olan öküler tabanlı teknoloji olan retina taraması ile karıştırılmamalıdır. İris tanıma ayrıntılı, zengin, karmaşık yapıların görüntülerini oluşturmak ve dışbükey korneadan speküler yansımayı azaltmak için kamera teknolojisi ve ince IR aydınlatma kullanır. Bu eşsiz yapılar bireyin kesin pozitif kimliğinin matematiksel temsilini sağlamak için dijital şablonlara dönüştürülür. Iris tanıma etkinliği nadiren gözlük veya kontakt lensten etkilenmektedir. İris teknolojisi tüm diğer biyometrik teknolojilerin en küçük aykırı grubuna sahiptir. İris tanımanın avantajları; istikrarlı oluşu, şablon uzun ömürlülüğü, ömür boyu süren kullanımdır.

İletişim Bilgileri

Telefon:0 324 613 33 35
Email: info@alcombilgisayar.com.tr
Website: www.alcombilgisayar.com

Yeni Ömerli Mahallesi
4110 Sokak,
Dörtlemez Apt. Altı,No:10
Tarsus/Mersin

Kalite Politikamız

ALCOM BİLGİSAYAR gelişen teknolojiye ayak uydurarak, uzman ekibi ve modern cihazları ile size hizmet sunmaktadır. Bilgisayar, tablet, notebook, yazıcı, fax, alarm ve güvenlik sistemleri çözümleri, otomatik bariyer sistemleri keşif, kurulum ve montaj ihtiyaçlarınızda her zaman en kaliteli hizmet ve en uygun fiyat hedefi ile hizmet vermektedir.